Zamenhofa 7A, 97-200 Tomaszów Maz.

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 9:00-21:00, Sob: 9:00-15:00

Zadzwoń

44 307 07 00

Zadzwoń

44 307 07 00

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 9:00-21:00, Sob: 9:00-15:00

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca w Tomaszowie Mazowieckim

Stomatologia dziecięca (pedodoncja), to wyjątkowa dziedzina dentystyki. Przyczyna jej wyjątkowości leży w tym, że pedodonta ma do czynienia w swoim gabinecie z młodymi Pacjentami, którzy wymagają szczególnego podejścia. Nie sposób tutaj pójść na skróty, nie odpowiedzieć na pytanie, czy zdawkowo potraktować obawy lub – dlaczego by nie – zainteresowanie zabiegiem. Dlatego też stomatologa dziecięcego poza specjalistyczną wiedzą, musi cechować wrażliwość społeczna, psychologiczna i umiejętność radzenia sobie z emocjami młodego człowieka. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że pierwsze wrażenie robi się tylko raz. W stomatologii jest ono niezwykle ważne. Jeżeli coś pójdzie nie tak, młody Pacjent może przez dłuższy czas bronić się nogami i rękami przed wizytą w gabinecie. Centrum Medyczno Stomatologiczne Medentis w Tomaszowie Mazowieckim kładzie na ten aspekt duży nacisk, ponieważ doskonale wiemy, że pedodonta, który świetnie porusza się w tych wszystkich niezbędnych niuansach jest skarbem.  Skarbem nie tylko dla Medentis, ale przede wszystkim dla samego zainteresowanego, czyli młodego Pacjenta, jak i dla jego opiekunów. Zdobycie zaufania Pacjentów, szczególnie tych najmłodszych, zaowocuje w przyszłości zdrowiem, pięknymi zębami i szerokim uśmiechem.  Taki też jest nasz cel.

Profilaktyka

Stomatologia dziecięca przede wszystkim zabiega o profilaktykę i leczenie zębów. Jest to osobna dziedzina stomatologii, ponieważ uzębienie, jak i jama ustna najmłodszych Pacjentów zdecydowanie różni się od dorosłych. Pierwsze kontakty dzieci z pedodontą zaczynają się już w fazie ząbkowania. Rodzice decydują się na wizytę, szczególnie wtedy, kiedy pojawiają się zaburzenia tego procesu. Później mamy do czynienia z leczeniem pierwszych zębów, w dalszym etapie kuracją zębów stałych, ale jeszcze niedojrzałych, wad zgryzu, chorób błony śluzowej itp. Na każdym etapie rozwoju młodego Pacjenta zapewniana jest profilaktyka próchnicy.

Im wcześniej, tym lepiej

Nie jest też tajemnicą, że o tym, kiedy dziecko po raz pierwszy znajdzie się w gabinecie stomatologicznym, decydują rodzice. W Medentis jesteśmy przekonani, że im wcześniej to nastąpi, tym lepiej. Raporty, które publikowane są co roku na temat stanu uzębienia, wskazują, że u dzieci próchnica występuje bardzo często. Nierzadko zdarza się, że dotyczy nawet więcej niż dwóch zębów. Zdarza się, że i czterech. Podobnie jest ze szczotkowaniem. Badania wykazują, że u dorosłych mycie zębów jest zdecydowanie za krótkie. Nawet o cztery razy. U dzieci często mamy do czynienia z sytuacją, że szczotkowanie ma miejsce tylko jeden raz dziennie. Wszystkie te niezbyt optymistyczne informacje, dają pewien obraz, w jaki sposób wiedza o profilaktyce stomatologicznej ma wpływ na decyzje Pacjentów. 

Profilaktyka – mniejszy stres 

Profilaktyka u najmłodszych wiąże się najczęściej z małym stresem, jak również minimalizowaniem obaw o ból. Nie od dzisiaj wiadomo, że szczególnie w pierwszych latach, stomatologia dziecięca powinna przekonywać młodych Pacjentów, że spotkanie z pedodontą nie wiąże się ani z bólem, ani stresem. Oczywiście nie są to stany, emocje, które można zaprogramować. Niemniej oswajanie się z lekarzami, którzy wyrażają troskę o stan uzębienia, pozwala wszelkie stereotypy na ten temat stopniowo i skutecznie eliminować. Dlatego w Medentis stawiamy na profesjonalną i wrażliwą pomoc stomatologiczną w kontakcie z dziećmi, licząc, że w ten sposób wpłyniemy na ich przyszłe decyzje. 

Niezbędne i wymagane zabiegi

Z teoretycznego punktu widzenia stomatologia dziecięca powstała celem profilaktyki, edukacji i wyrabiania dobrych nawyków. Nie znaczy to, że tylko na tym ona poprzestaje. W ramach profilaktyki próchnicy, wykonujemy niezbędne, a właściwie wymagane zabiegi, które chronią najpierw mleczaki, a potem pierwsze, stałe zęby. Do takich czynności należy zaliczyć przede wszystkim lakierowanie, czyli dostarczanie fluoru tkance zębowej. Jest to zabieg, który należy powtarzać co jakiś czas, a będzie on skutecznie chronił przed rozwijaniem się w jamie ustnej nieproszonych gości w postaci bakterii. Inną metodą jest lakowanie, czyli uzupełnianie bruzd, które mają charakter naturalny i występują na powierzchni zębów tylnych (tak w przypadku mleczaków, jak i zębów stałych).

Właściwe leczenie

Oczywiście nie zawsze profilaktyka jest wystarczająca. Współczesna nauka pokazuje, że na pewne sprawy, związane z uzębieniem, nie mamy wpływu, ponieważ ich mniejsze lub większe problemy mogą być dziedziczne, a czasami sytuacyjne, nie zawsze od nas zależne. Wtedy lekarz stomatologii dziecięcej zaproponuje adekwatne leczenie. W naszym Centrum dbamy, aby gabinet był przyjazny dla małych Pacjentów. Ma to szczególne znaczenie, kiedy trzeba podjąć leczenie. Zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu, co gwarantuje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i większą ochotę na kolejną wizytę. Można jednym słowem powiedzieć, że empatia, to jedno z ważniejszych narzędzi w rękach pedodontów. Stomatologia dziecięca przynosi najmłodszym piękny uśmiech, to prawda, ale też pozbawia ich stresu w kontaktach z rówieśnikami. Ładne, błyszczące zęby, to zawsze powód do dumy.

null
lek. dent. Karina Rajewska
czytaj więcej

Urzeczywistnij swój wymarzony uśmiech!

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę już dziś