Zamenhofa 7A, 97-200 Tomaszów Maz.

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 9:00-21:00, Sob: 9:00-15:00

Zadzwoń

44 307 07 00

Zadzwoń

44 307 07 00

Godziny otwarcia

Pon-Pt: 9:00-21:00, Sob: 9:00-15:00

USG badanie Tomaszów Mazowiecki

Ultrasonografia (USG) należy do jednej z wielu metod diagnostyki obrazowej. Jest bezpieczna dla pacjenta i co ważne – nieinwazyjna. Wykorzystuje ultradźwięki, dzięki którym istnieje możliwość zobaczenia na odpowiednim urządzeniu narządów wewnętrznych Pacjenta. Ten rodzaj diagnostyki umożliwia jednocześnie obserwację wszelkich zmian, które mogą mieć wpływ na jego zdrowie. Podczas badania wykrywa się ewentualne guzy, zmiany nowotworowe, mięśniaki itp. Ale co najważniejsze – i jest to wyjątkowe doświadczenie – przyszli rodzice mogą po raz pierwszy zobaczyć swoje dziecko (płód).

Na czym polega ultrasonografia?

Badanie USG opiera się na tym, że fale akustyczne są emitowane za sprawą sondy (głowicy posmarowanej żelem), którą przykłada się do skóry Pacjenta. Fale te przenikają, odbijają się od narządów wewnętrznych, wracają do wspomnianej sondy, a ta w kolejnym kroku, przetwarza je na widzialny obraz. Dzięki temu możliwe jest zdiagnozowanie i zbadanie między innymi wątroby, trzustki, śledziony, nerki, narządów z rodziny moczowo-płciowych, takich jak: macica, jajniki, prostata itp., a także tarczycy, węzłów chłonnych, czy ślinianek. Jest to tylko niewielki zakres tego, co daje możliwość wykorzystania ultrasonografii. Badania USG umożliwiają diagnostykę w obrębie położnictwa, ortopedii, okulistyki i chirurgii naczyniowej.

Znaczenie fal ultradźwiękowych

Dzięki tej metodzie widziany jest nie tylko kształt poszczególnych narządów, ale także ich wielkość, a przede wszystkich – struktura. I to ona ma wpływ na czytelność obrazu. Otóż każda struktura narządów posiada inną zdolność odbijania fal ultradźwiękowych. Gdyby było inaczej, obraz, jaki przetwarzałaby sonda, byłby nieczytelny – cały jasny lub cały ciemny. Dzięki temu, że każda ze struktur narządów wewnętrznych z zupełnie inną częstotliwością odbija fale (nazywamy to echogenicznością), na widocznym obrazie widzimy ciemniejsze i jaśniejsze obszary. Ale to nie wszystko, ponieważ gdyby tylko taką rolę odgrywały fale dźwiękowe, nie zawsze spełniałyby funkcję diagnostyczną. Mają one jeszcze jedną cechę w zetknięciu z narządem wewnętrznym – wszelkie nieprawidłowości wykazywane są w postaci niejednorodnego sygnału. W sytuacji na przykład wątroby, jeżeli mamy do czynienia z niepokojącym zjawiskiem, opis badania USG będzie zawierał informację o niejednorodnej echogeniczności lub podwyższonej (wątroba hyperechogeniczna).

Diagnoza, profilaktyka, holistyczność

Centrum Medyczno-Stomatologiczne Medentis w Tomaszowie Mazowieckim kładzie ogromny nacisk na diagnostykę i profilaktykę. Dają ona rezultaty, których nie sposób przecenić. Pozwalają na wczesnym etapie wykryć ewentualne nieprawidłowości, które wcześnie leczone, oszczędzają Pacjentom sporo stresu, a przede wszystkim pozwalają utrzymać stan zdrowia na odpowiednim poziomie. W naszym Centrum przyświeca nam idea, która polega na współpracy między poszczególnymi specjalistami z różnych dziedzin medycyny. To właśnie na bazie zróżnicowanej diagnozy, łączącej obserwacje różnokierunkowych specjalności, możliwe jest znalezienie właściwej przyczyny rozmaitych problemów zdrowotnych.

Jak przygotować się do badań ultrasonograficznych?

Wszystko zależy od tego, co będzie poddane badaniu. W tym zakresie lekarz, kierujący na USG, przekaże wszelkie, podstawowe instrukcje. Nawet gdyby te wskazówki umknęły Pacjentowi, personel Medentis jest gotowy udzielić odpowiednich zaleceń. Mogą mieć one różny charakter. W niektórych przypadkach wskazana będzie zmiana diety na kilka dni przed USG, pozostawanie na czczo na kilka godzin przed samym badaniem (wszystko zależy od wieku badanego). Na pewno nie jest wskazane żucie gumy lub palenie papierosów przed ultrasonografią, ponieważ istnieje ryzyko połknięcia powietrza, co może spowodować pojawienie się gazów w przewodzie pokarmowym.

Warto też mieć ze sobą wcześniejsze badania USG danego narządu, jak i wszelką inną dokumentację, ściśle związaną z przedmiotem ultrasonografii (np. mammografia).

null
dr n. med. Maciej Amsolik

Urzeczywistnij swój wymarzony uśmiech!

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę już dziś